Napsali o nás

 

Famózní Světlíková stříbrná na republice!

Uherské Hradiště – Po pěti letech se uherskohradišťské krasobruslení zase dočkalo mistrovské medaile. V kategorii žaček pak vůbec poprvé.

Tereza Světlíková s trenérkou Svatavou Mazurkovou se mohly pochlubit poháry a diplomem za druhé místo.

Dějiny přepsala Klára Světlíková, která tak navázala na zisk dvou medailí své sestry Terezy, která byla stříbrná v roce 2001 v kategorii nejmladších žaček a v roce 2006 se radovala z juniorského bronzu.

Klára Světlíková z SK Kraso Uherské Hradiště absolvovala se svou trenérkou Svatavou Mazurkovou již čtyři republikové starty a po malých krůčcích postupovala kupředu. Loňským 6. místem si už Klára řekla o větší pozornost, letošními výsledky v průběhu celé sezony se pak pasovala do role velké kandidátky na medaili.

„Největší překážkou k úspěchu byla Klářina pověstná svazující zodpovědnost. Pro přípravu se už ani nedalo udělat více – stovky natočených piruet a úspěšných skoků, přesto v krátkém programu v danou chvíli znervózněla a upadla při trojitém salchovu,“ popsala nervózní začátek trenérka Mazurková.

Bodovým ziskem těsně pod hranici třiceti bodů ztrácela ze 4. příčky před volnými jízdami na medaili dva body.

„Před druhou částí soutěže byla Klára velmi nejistá. Už při rozcvičení smlouvala jednodušší, ale jistější variantu volné jízdy, což ale nepřicházelo v úvahu. Její soupeřky na medailových pozicích jely až za ní, a Klára tak musela předvést jízdu v té nejobtížnější variantě, a pak čekat, jak to dopadne. Svou podporu jí telefonicky vyjádřil i spolupracující trenér Vladimír Dvojnikov, který byl v té době se svými svěřenci na mistrovství Slovenska,“ svěřovala se se svými pocity Svatava Mazurková, jejíž neústupnost nakonec slavila úspěch.
Po zaznění prvních tonů muziky totiž nervozita spadla a Světlíková se výbornou jízdou přiblížila ke svému životnímu úspěchu. Jediným šrámem byl opět pád u trojitého salchova, celá jízda však měla rychlost, bojovnost i citlivý soulad s hudbou. Dosažených 91,63 bodu v tu chvíli stačilo na 2. místo. „Pro mě jsi vyhrála, i kdyby to na medaili nestačilo,“ chválila Kláru trenérka.
A když soupeřky jedoucí za ní nedokázaly překonat devadesátibodovou hranici, mohla v hradišťském táboře vypuknout stříbrná radost.

„Moc jsem chtěla medaili. Přípravná doba před jízdou a pak těch posledních dvacet minut čekání na jízdy soupeřek byly pro mě nejhorší. Děkuji trenérce, že to se mnou vůbec vydržela. Medaili máme společně,“ zářila spokojeností mladá krasobruslařka.
Výsledky MČR žaček se nakonec shodovaly s konečným pořadím Českého poháru: 1. Elizabeth Ukolová (USK Praha), 2. Klára Světlíková (SK Kraso Uherské Hradiště), 3. Eliška Pavlasová (Havlíčkův Brod).

Kvalitní práci hradišťského klubu SK Kraso dokreslovala účast dalších tří závodníků na mistrovství České republiky. Vedle Světlíkové v Brně pokoušeli štěstí ještě mladší žák Břetislav Španěl a nejmladší žák Martin Verbík.

Pro Španěla to byl premiérový šampionát, na který se podle republikového žebříčku nominoval ze 7. místa. „Krátký program zajel Břeťa nejlépe z celé sezony. Výchozí šestou pozici udržel i ve volné jízdě, takže jsme mohli být spokojení,“ radovala se Svatava Mazurková. Podle ní na medailových pozicích skončili kluci předvádějící vyšší obtížnost, kteří jsou však v této kategorii již druhým rokem. „Za rok uvidíme,“ mrkla šibalsky trenérka. Dařilo se i Martinovi Verbíkovi, kterého také vede Vladimíra Mazurková. Mezi nejmladšími žáky se rozhodně neztratil. „Zvolili jsme riskantnější variantu obtížnější volné jízdy. Zařazené dvojité skoky předváděl v závodě teprve podruhé. Jejich nezdar vyvážil rychle se točícími piruetami a celkově svižnou jízdou. Celkové 8. místo bylo překonáním zvoleného cíle,“ chválila Martina trenérka.

Slovácký deník

 

Vybojovali čtyři krajské medaile

 

 

VČERA - Vyšlo v čísle: 11/2011
Uherské Hradiště - Krasobruslařka Klára Světlíková z SK Kraso Uherské Hradiště vyhrála Velkou cenu Uherského Brodu, čímž si zajistila i titul přebornice Zlínského kraje. U Olšavy se však dařilo i zbylým zástupcům hradišťského oddílu, byť už bez medailového puncu. Těsně za stupni vítězů skončilo trio Břetislav Španěl, Martin Verbík, Lukáš Buksa. Radost jim však udělal titul krajských šampionů.
 
I když na uherskobrodském ledě ležely poslední nominační body do žebříčku pro letošní mistrovství republiky v Brně, Hradišťští odjížděli v klidu. Žačce Světlíkové patří v Českém poháru druhá příčka a stejně jako sedmý mladší žák Španěl a devátý nejmladší žák Verbík mají postup v kapse.
 
Světlíková (na snímku) přesto soupeřkám nedala žádnou šanci. „Klára měla výbornou sezónu. Až na jedno šesté místo skončila vždy první nebo druhá, když splnila i nově zařazovaný dvojitý axel a trojitý salchow.  V Uh. Brodě měla možnost jet v tréninkovém tempu, ale pověstná zodpovědnost jí nedovolila polevit,“ usmívá se trenérka Svatava Mazurková. A i když chybovala při zmíněných skocích v krátkém programu i volné jízdě, za ostatní prvky nasbírala tolik bodů, že zvítězila s tříbodovým náskokem. „Sama se sebou ale spokojená nebyla,“ podotkla Mazurková.

Mladší žák Španěl byl po krátkém programu třetí, jenže medailovou pozici neudržel... „Břeťa má dar hlubokého, rychlého skluzu, ale viditelně nerad trénuje konkrétní prvky nesčetněkrát za sebou. Když se mu podaří, hned jej aplikuje ve volné jízdě. Závod je pak obrazem pokusů a omylů,“ říká Mazurková. A přesně to přinesl závod v Uh. Brodě, kde se Španěl snažil zařadit kombinaci dvou dvojitých skoků. Prodlouženými nájezdy na skoky se však nevešel do časového limitu a zbytečnou srážkou přišel o bronz. V rámci kraje byl však zlatý.

Nejmladší žák Verbík si vyzkoušel nově nacvičované skoky (dvojitý salchow a rittberger), ale vždy upadl, což se odrazilo v bodovém hodnocení. V konečném účtování tudíž obsadil čtvrté místo, v krajském přeboru však přemožitele nenašel.

Nejmladší žačky Marika Koželuhová a Jana Momčilová si účast na mistrovství republiky nevybruslily, nicméně stále bojují o cenné body do žebříčku Českého poháru. „Marika si vylepšila osobní maximum na 31,81 bodu, což ji vyneslo na devatenácté místo. Jana jela teprve druhý závod kariéry, za maximální snahu byla oceněna třicátou příčkou. V rámci kraje pak holky obsadily pátou a šestou příčku,“ uvedla Mazurková. O zlatou krajskou tečku se pak postaral mladší nováček Lukáš Buksa, který zařadil i nově nacvičeného rittbergera a ve Velké ceně skončil čtvrtý.

Dobrý den s kurýrem

 

Světlíková potrvrdila formu

Uherské Hradiště – Poslední prověrku před mistrovstvím republiky absolvovali mladí krasobruslaři SK Kraso Uherské Hradiště. Na Velké ceně Uherského Brodu z početné výpravy nejvíce zazářila Klára Světlíková, která vybojovala zlato, na trojici Španěl, Verbík, zbylo nepopulární čtvrté místo.

Žačce Kláře Světlíkové patří v Českém poháru aktuálně 2. příčka. Své postavení potvrdila i na brodském ledě, na kterém suverénně zvítězila a získala i titul Přeborník Zlínského kraje 2011. „Klára měla výbornou celou sezonu. Až na jedno šesté místo byla vždycky první nebo druhá. Také nově zařazovaný dvojitý axel a trojitý salchow většinou splnila,“ chválí svou svěřenkyni trenérka Svatava Mazurková.

V Brodě Světlíková po krátkém programu vedla i přes chybu u trojitého salchowa. „Přestože raději útočí alespoň z druhé příčky, při volné jízdě zachovala chladnou hlavu a zvítězila s tříbodovým náskokem. Sama se sebou však spokojená nebyla,“ dodala Mazurková, která prozradila i závěrečný program před MČR. „Půjde už jen o sjíždění programů do hudby a kontrolu přesnosti jednotlivých prvků. Žádné změny v obtížnosti už nechystáme.“

Mladší žák Břetislav Španěl připravuje trenérce na každém závodě nějaké překvapení. „Má dar hlubokého, rychlého skluzu, ale viditelně nerad trénuje konkrétní prvky nesčíslněkrát po sobě. Pokud se mu prvek v tréninku podaří, hned se ho snaží zařadit do volné jízdy. Závod pak je obrazem pokusů i omylů,“ svěřila se Mazurková.

Při posledních závodech zkoušel zařadit kombinace dvou dvojitých skoků, prodlouženými nájezdy na skoky a kombinace se však nevešel do časového limitu a zbytečnou srážkou se připravil o bronzovou medaili. Alespoň v rámci kraje byl však zlatý. „Na republiku jede Břeťa poprvé, tam už rozhodčí trestají jakékoliv nepřesnosti velmi tvrdě,“ upozornila trenérka.

Nejmladší žák Martin Verbík si jel vyzkoušet nově nacvičované skoky – dvojitý salchow a dvojitý rittberger. V obou případech však upadl, což znamenalo bodové srážky a konečné 4. místo (v rámci kraje zvítězil). „Ještě musím zvážit, zda zariskujeme a pojedeme v Brně obtížnější variantu, nebo vsadíme na jednodušší, ale čistší provedení,“ poznamenala trenérka Vladimíra Mazurková.

Nejmladší žačky Marika Koželuhová a Jana Momčilová si účast na MČR v letošní sezoně nevybruslily, v Brodě však bojovaly o cenné body do žebříčku Českého poháru. Marika si tímto závodem opět zvýšila osobní maximum na nynější hodnotu 31,81 bodu a celkově obsadila 19. místo. „V letošní sezoně udělala největši pokrok v piruetách. Začaly se jí pěkně točit i v obtížných variantách, a tím je schopna předjet v závodě i soupeřky zvládající obtížnější skoky,“ nechala se slyšet Svatava Mazurková.

Jana Momčilová jela svůj teprve druhý závod sezony i své sportovní kariéry.Vydala ze sebe všechnu snahu a hodnocením se těsně přiblížila ke dvacetibodové hranici. Celkově to znamenalo 30. příčku. V rámci kraje se umístily Marika na 5. a Jana na 6.místě.
Nedělní částí soutěže prošel i mladší nováček Lukáš Buksa. Jako by si vzal vzor ze svých oddílových kamarádů Břeti a Martina. Nově naučený rittberger také skončil se srážkou, rovněž celkové umístění bylo těsně pod „bednou“ a v kraji na první příčce.

Slovácký deník

 

Slaníková míří na republiku

Uherské Hradiště – Juniorka Adriana Slaníková, závodnice SK Kraso Uherské Hradiště, dolaďovala formu před mistrovstvím ČR, které ji o víkendu čeká v Českých Budějovicích. Na Velké ceně Břeclavi vybojovala celkovou osmou příčku.

Slaníková stále pracuje na zvládnutí dvojitého axela, který ji ještě v Břeclavi zklamal, ostatní prvky splnila bez viditelné bodové ztráty.

Po krátkém programu jí patřila 10. pozice, kterou ale solidně zajetou volnou jízdou (7. nejlepší) dokázala vylepšit o dvě místa.

„Adriana nezajela své maximum, ještě máme do republikového startu co zlepšit. Výzvou je udržení osmého místa z loňského šampionátu. Výkonnost na to má, důležitá je i trocha sportovního štěstí a pevné nervy. Takže uvidíme…,“ poznamenala trenérka Svatava Mazurková. 

Slovácký deník

 

Buksa dojel čtvrtý

Uherské Hradiště - Krasobruslař Lukáš Buksa z SK Kraso Uherské Hradiště obsadil na brněnském Dragon Trophy čtvrté místo. Mladší nováček závodil bez trenérky Vladimíry Mazurkové, což přineslo svou daň, když si po výjezdu z piruety otočil směr volné jízdy.

Dobrý den s kurýrem

 

Suverénní Klára Světlíková

Uherské Hradiště – Velmi příjemné odskočení na Slovensko má za sebou mladá krasobruslařka SK Kraso Uherské Hradiště Klára Světlíková. Na mezinárodních závodech v Novém Mestě nad Váhom nenešla konkurenci a odvezla si domů zlatou medaili.

Klára Světlíková (uprostřed).

„Chtěli jsme si vyzkoušet srovnání se zahraniční konkurencí a také otestovat pohled slovenských rozhodčích. Zajímalo nás, jaké známky by Klárka za svou jízdu dostala na Slovensku,“ poznamenala trenérka Svatava Mazurková.

Ačkoliv jsou žačky hodnoceny mezinárodním ISU-systémem, každý stát má svá specifika náplně programů. Pro zahraniční start tak musela Světlíková upravit část choreografie volné jízdy. „Třetí piruetu nahradit spojovacími krokovými variacemi a upravit počet skoků v kombinacích,“ upřesnila její trenérka.

Světlíková také začala spolupracovat s Vladimírem Dvojnikovem, ruským trenérem působícím u našich východních sousedů. Pod jeho dohledem předvedla bezchybný krátký program. Jako jediná překonala hranici třiceti bodů a ujala se vedení o dva body před domácími soupeřkami. Volnou jízdou svůj náskok ještě navýšila o dalších šest bodů a přesvědčivě vyhrála.

Oba trenéři mohli mít velkou radost také z následujícího závodního protokolu, kde byly uznány všechny skokové prvky s neponíženou rotací, piruety i krokové pasáže pak na level 3 resp. 4.

Zahraniční start se tedy mladé naději hradišťského krasobruslení povedl na výbornou. Teď Kláru Světlíkovou čekají ještě dva pohárové závody a pak vrchol sezony – březnové MČR v Brně.

Slovácký deník

 

Světlíková zlatá na Slovensku

Uherské Hradiště - Krasobruslařka Klára Světlíková z SK Kraso Uh. Hradiště zazářil na závodech v Novém Mestě nad Váhom, kde v nabité mezinárodní konkurenci vybojovala zlatou medaili. Její vystoupení je příslibem před blížícím se republikovým šampionátem v Brně.

 
„Každá zahraniční konfrontace je důležitá. Klára proto upravila část choreografie volné jízdy, třetí piruetu nahradila spojovacími krokovými variacemi a upravila počet skoků v kombinacích,“ vysvětlila slovenský “výlet“ trenérka Svatava Mazurková.

Do čela startovního pole se Světlíková vyhoupla už po krátkém programu, v němž jako jediná závodnice překonala hranici 30 bodů. A zvládla i volnou jízdu, v níž náskok před soupeřkami zvýšila o dalších šest bodů.
 

Dobrý den s kurýrem

 

Krasobruslaři lámali v Podluží rekordy

Druhé místo, tři osobní a jeden klubový rekord, to je bilance talentovaných krasobruslařů SK Kraso Uherské Hradiště Kláry Světlíkové a Břetislava Španěla na Velké ceně Břeclavi. O cenný kov se postarala v zápolení žaček Světlíková.

Svěřenka Svatavy Mazurkové v Podluží představila drobné úpravy volné jízdy, když kromě trojitého salchova zařadila dva dvojité axely, jednoho v kombinaci s dvojitým toeloopem. „Už krátký program zajela Klára s novým osobním rekordem 33,21 bodu, a po dvouhodinovém spánku se zasvkěla i ve volné jízdě, když zvládla všechny skoky, včetně krokové pasáže a piruet, a výsledkem byl zisk 98,69 bodu, což je nejen její osobní rekord, ale i rekord uherskohradišťského oddílu,“ potěšilo trenérku Mazurkovou.

Zahanbit se nenechal ani mladší žák Břetislav Španěl, který po nezdarech v podzimní části sezony poprvé předvedl krátký program se všemi požadovanými skoky i piruetami. „Už za něj se dočkal osobního rekordu 28,16 bodu,“ říká Mazurková.

Ve volné jízdě na hudební střihy z filmu James Bond sice neslevil z nastavené laťky, nicméně to stačilo „jen“ na čtvrté místo. „Na rychlou, neokoukanou choreografiiplnou naznačované střelby se vyloženě těšil. I skokově se v ní výrazně zlepšil, když se mu započítal kromě dvojitého salchowa i dvojitý toeloop. Škoda jen, že upadl před odskokem na dvojitého rittbergera a naplánovaný skok už nepředvedl,“ litovala trošku Mazurková.

I tak si ale Břetislav Španěl vylepšil osobní maximum o téměř 20 bodů na 74,55 bodu, což trenérku potěšilo nejvíc.
 

Dobrý den s kurýrem

 

Hradišťští krasobruslaři sbírali osobní rekordy

Uherské Hradiště – Na třech frontách bojovali v uplynulých dnech krasobruslaři a krasobrusařky z uherskohradiš­ťského oddílu SK Kraso. A na všech se jim dařilo. Tři ze čtyř si vytvořili osobní rekordy, Klára Světlíková dokonce jeden klubový.

Právě Světlíková se společně s Břetislavem Španělem představila na Velké ceně Břeclavi, která byla dalším přípravným závodem, kde mohla zvýšit obtížnost své volné jízdy. „Krátký program jsme naplánovaly v původní podobě, ve volné jízdě jsme pak kromě trojitého salchowa zařazení dvou dvojitých axelů – jednoho samostatně a jednoho v kombinaci s dvojitým toeloopem,“ prozradila trenérka Svatava Mazurková.

Krátký program zajela Klára s novým osobním rekordu 33,21 bodu. Nové osobní maximum i dvouhodinový spánek mezi jízdami jí dodaly energii k předvedení výborné volné jízdy. „Povedl se i trojitý salchow i oba plánované axely, pozadu nezůstalo ani předvedení krokové pasáže a piruet,“ chválila Mazurkov, která se mohla se svou svěřenkyní radovat ze zisku 98,69 bodů, což znamenalo nejen vytvoření Klářina osobního rekordu, ale i rekordu uherskohradišťského oddílu.

Mladší žák Břetislav Španěl po nezdarech v podzimní části sezony poprvé předvedl krátký program se všemi požadovanými skoky i piruetami. Už za něj se dočkal osobního rekordu 28,16 bodu.

Odpoledne pak poprvé ukázal novou volnou jízdu na hudební střihy z filmu James Bond. „Na rychlou, neokoukanou choreografii plnou naznačované střelby se vyloženě těšil. I skokově se v ní výrazně zlepšil. Započítán byl kromě dvojitého salchowa i dvojitý toeloop. Ze skoků se mu nevydařil pouze dvojitý rittberger, kde upadl těsně před odskokem a naplánovaný skok již nepředvedl,“ popsala Svatava Mazurková. U rozhodčích to sice znamenalo nepopulární 4. místo, ale celkové vylepšení osobního rekordu o téměř 20 bodů na konečných 74,55 bodu potěšilo jak závodníka, tak i jeho trenérku.

Osobní maximum si posunula i nejmladší žačka Marika Koželuhová, která se s novou volnou jízdou představila v zamrzlé lednové Praze. „Původní choreografii na pohádkové motivy jsme zaměnili za dospělejší hudební motiv ‚Veselá klasika‘. Hlavním úkolem prvního závodu s novou jízdou je vždy otestování požadovaných prvků, zda je vše na správném místě a jestli se celkově jízda rozhodčím líbí. To se Marice beze zbytku povedlo předvést,“ chválila mladičkou krasobruslařku Mazurková.

Technická známka byla podle plánované náplně a v součtu s uměleckým dojmem vynesla Marice osobní rekord 25.69 bodu a celkové 26. místo. Také trenérka Tereza Světlíková, která odjela koučovat svěřenkyni Svatavy Mazurkové byla s výkonem Mariky spokojená. „Neznala jsem detaily Maričiny nové jízdy, proto můj pohled byl spíš pohledem diváka. Marika jela svižně a s radostí, i když byla znát velká soustředěnost, aby nepopletla ještě ne tak zažitou jízdu. Myslím, že jsme to společně dobře zvládly. Detaily jízdy si potom Marika rozebere se svou trenérkou,“ poznamenala Světlíková.

Úspěšně si vedl i na Dragon Trophy v Brně i mladší nováček Lukáš Buksa. A to závodil bez doprovodu trenérky Vladimíry Mazurkové, pouze s podporou svých rodičů. Společně úspěšně zvládli i nenadálou situaci, když si Lukáš po výjezdu z piruety otočil směr volné jízdy. Sice se slzičkami, ale dopředu poučen, že vždy musí dojet do konce hudby, splnil všechny požadované prvky. Zisk celkového 4. místa a hodnotných cen Lukáška i maminku uklidnil, ale i přesvědčil,že každé další závody musí absolvovat se svou trenérkou.

Slovácký deník

 

Světlíková stříbrná

Uherské Hradiště - Dvě medaile vybojovali krasobruslaři SK Kraso Uherské Hradiště na Velké ceně Prahy, poslední pohárové soutěži roku 2010. Stříbro vybojovala v nejlepším výkonu sezony žačka Klára Světlíková a na bronzový stupínek vystoupil nejmladší žák Martin Verbík.

V kalamitních sněhových podmínkách naplnili kategorie převážně závodníci z českých klubů, ale reprezentanti ze Slovácka jejich sílu na stupních vítězů otupili. Ve výborné formě se opět předvedla Světlíková, která v krátkém programu zvýšila osobní maximum na 32.01 bodu. A třebaže i přes silné nachlazení zvládla i volnou jízdu, na zlato nedosáhla. Triumf jí zásluhou vyšší obtížnosti volné jízdy vyfoukla Ukolová z USK Praha. „Na navýšení obtížnosti pracujeme, minimálně o druhý dvojitý axel. S upravenou volnou jízdu by se Klára měla představit na další pohárové soutěži v Břeclavi,“ uvedla trenérka Svatava Mazurková.

Nejmladší žák Martin Verbík, který je v kategorii nováčkem, vybojoval bronz. „Bez zařazení dvojitých skoků se prezentoval krásným tichým skluzem a po zásluze se ziskem 21,75 bodu skončil na bedně,“ potěšilo trenérku Vladimíru Mazurkovou. Na cenný kov tak nedosáhla jen nejmladší žačka Marika Koželuhová, která obsadila až 25. místo. Útěchou jí však byl nový osobní rekord, která má hodnotu 25,25 bodu. „I u Mariky plánujeme změnu volné jízdy. Bruslařsky vyspěla, prodloužil se jí skluz a hudební doprovod na motiv pohádky Z pekla štěstí už „přerostla“. Nová, dynamičtější skladba jí určitě pomůže hlavně v umělecké známce,“ prozradila plány Svatava Mazurková.

Dobrý den s kurýrem

 

VC Brna

Uherské Hradiště - Krasobruslaři SK Kraso Uh. Hradiště ve Velké ceně Brna na medaili nedosáhli. I když předvedenými jízdami nezklamali. Nejlepší výsledek zaznamenala juniorka Adriana Slaníková, která obsadila šestou příčku. O schůdek níž zakotvil mladší žák Břetislav Španěl.

 
„S výkonem Adriany jsem docela spokojená, zajela mnohem lépe než v Hradci, ale na druhou stranu má stále ještě rezervy. Stále mě trápí i chyby v piruetě, které často znamenají větší bodovou ztrátu než pád u skoku,“ rozebrala výkon svěřenky trenérka Svatava Mazurková. Slaníkovou nyní čeká výměna bruslí a příprava na lednovou VC Břeclavi. Nejmladší žačka Marika Koželuhová se po volné jízdě zařadila na 27. místo. „Jestli Marika chce pomýšlet na vyšší příčku, musí dotrénovat jednoduchého axela a dvojitého salchowa. A musí přidat také na výrazu a předvedení,“ uvedla trenérka.

Břetislav Španěl se blýskl nejhodnotnějším krátkým programem sezony a položil základ ke konečnému sedmému místu. „Na tréninku zabral a během dvou týdnů zvládl dva dvojité skoky. Škoda že ve volné jízdě mu bezchybně vyšel jen jeden,“ litovala trošku Mazurková. Nejmladší žák Martin Verbík byl bez trenérky Vladimíry Mazurkové, která účinkovala v představení „Mrazík na ledě“ v Karlových Varech. A tak naslouchal pokynům její sestry Svatavy. „Martin se soustředil na nově zařazený axel, ale lépe mu vyšel v rozjížďce, v jízdě hodnocen nebyl. A nakonec si vyjel šesté místo,“ uzavřela.

Dobrý den s kurýrem

 

Zlatou jízdu vystřídala série chyb

Uherské Hradiště - Jako den a noc, takové byly výkony krasobruslařky Kláry Světlíkové z SK Kraso Uherské Hradiště na pohárových závodech v Hradci Králové a Orlové. Jestliže na východě Čech naprosto zaslouženě získala zlatou medaili, u polských hranic se nevyvarovala chyb a skončila šestá.

V Hradci Králové se Světlíkové v kategorii žaček dařilo vše, na co sáhla. Krátký program zvládla s elegancí, včetně dvojitého Axela a trojitého Salchowa. Ve volné jízdě pak náskok ještě navýšila a suverénně vyhrála. „Závod v Orlové už Kláře ale nevyšel, výkon nezopakovala. Ke dvěma chybám v krátkém programu totiž přidala třetí ve volné jízdě a bylo po medailových nadějích,“ uvedla trenérka Svatava Mazurková.

Na východě Čech se ještě představila nejmladší žačka Marika Koželuhová. I když byla až devatenáctá, trenérka byla spokojená. „Zajela vše, co umí. Nejlépe pak kombinovanou piruetu, takovou zatočí v tréninku málokdy,“ pochválila Mazurková. Juniorce Adrianě Slaníkové už se tolik nedařilo, jedenácté místo bylo zklamáním. „Adriana je dříč, tréninku dává maximum, v závodě se ale často nepotká natrénovaný výkon s psychickou pohodou a je zle,“ posteskla si Mazurková.

V Orlové se představili i kluci. A nejlépe se dařilo nejmladšímu Lukáši Buksovi, který podle trenérky Vladimíry Mazurkové odjel lepší volnou jízdu než při své premiéře na Slováckém džbánku. I tak ale obsadil „až“ nepopulární čtvrté místo. Martin Verbík a Břetislav Španěl se od medaile ještě vzdálili, když spadli u piruety. Mezi nejmladšími žáky obsadil Verbík šesté a mladší žák Španěl sedmé místo, když doplatil i na nejistotu u kombinace skoků.

V dívkách si nejmladší žačka Koželuhová skoro nachlup zopakovala výkon z Hradce, za 24,3 bodu si odvezla dvaadvacáté místo. Kateřina Ondrová se pak představila v kategorii přípravka, hodnocena byla na výbornou.

Dobrý den s kurýrem

 

Džbánek pro Slaníkovou

Uherské Hradiště - V netradiční čas patřil zimní stadion v Uherském Hradišti krasobruslařům. Sedmadvacátý ročník Slováckého džbánku, který se premiérově konal v říjnovém termínu přilákal 192 závodníků ze 37 klubů, kteří odjeli 2. závod Českého poháru. Domácí krasobruslaři si to pak rozdali i tituly přeborníků Zlínského kraje.
 

Nejlépe si z hradišťských krasobruslařů a krasobruslařek vedla sedmnáctiletá juniorka Adriana Slaníková (na snímku), která svou kategorii s přehledem vyhrála a zároveň získala i 1. místo ve Zlínském kraji.

„Adriana byla první po krátkém programu a díky nejlepší volné jízdě jí celkové první místo patří po zásluze,“ uvedla její trenérka Svatava Mazurková, která zároveň řídila celý dvoudenní krasobruslařský maraton. „Tak velkou účast jsme v Hradišti na džbánku ještě neměli. Jestli to bylo jiným termínem, těžko říct. Každopádně bych chtěla všem, kteří se na organizaci závodů podíleli, moc poděkovat,“ dodala Mazurková.

Zrcadlo výsledků, žačky: 2. místo Klára Světlíková (5. kr. program, 1. volná jízda), 2. místo přeborník Zlínského kraje, ml. žáci. 6. místo Břetislav Španěl (1. místo Krajský přebor), nejml. žačky: 23. místo Marika Koželuhová (4. KP), 29. Jana Momčilová (5. KP), nejml. žáci: 8. Martin Verbík (1. KP), nováčci dívky: 20. Barbora Lesová (3. KP), nováčci mladší chlapci: 3. místo Lukáš Buksa (1. KP), přípravka: Lillian Joan Erwin, Daniela Buksová, Natálie Hlůšková, Petr Španěl, Kateřina Ondrová, Alžběta Malinová, Zuzana Malinová, Tomáš Zubr.
 

Dobrý den s kurýrem

 

Splinili limity

Uherské Hradiště - Krasobruslaři SK Kraso Uherské Hradiště ukončili přípravné období a splněním testů výkonnosti si otevřeli brány nové sezony. V Kopřivnici úspěšně absolvovala testy pětice závodníků.

„Všichni potvrdili, že za sebou mají kvalitní přípravu. Třebaže šlo o jejich první veřejné vystoupení před rozhodčími, testy zvládli nad sedmdesátiprocentní limit,“ pochválila trenérka Svatava Mazurková. Lilian Erwin a Kateřina Ondrová splnily přípravkový test č. 1, Lukáš Buksa test č. 2 pro kategorii mladších nováčků, Barbora Lesová test č. 3 pro nováčky a Břetislav Španěl test č. 5 pro mladší žactvo. A teď už je čeká první ostrý start, který za čtrnáct dní obstará pohárová soutěž. „Ještě musíme dopilovat a doskládat závodní programy. Mezi prvními soutěžemi je i tradiční Slovácký džbánek, který byl z jarního termínu přesunut na čtvrtý říjnový víkend,“ připojila pozvánku na hradišťský závod Mazurková. 
 

Dobrý den s kurýrem

 

Krasobrulaři se utkají o Slovácký džbánek

Uherské Hradiště – Hned šestnáct želízek v ohni bude mít oddíl SK Kraso Uherské Hradiště při víkendových tradičních závodech Slovácký džbánek. Mladí krasobruslaři a krasobruslařky se budou chtít v domácícm prostředí předvést v tom nejlepším světle a získat co nejlepší umístění. 

Zatímco v sobotu budou ve hře jen nejzkušenější závdnice Adriana Slaníková a Klára Světlíková, v neděli ukáže své umění hned čtrnáct jejich kolegů.

Časový program

Sobota 23. října: 7.30 – 9.45 KP mladší žačky, 10.00–12.30 KP žačky (Klára Světlíková), 12.45–15.15 VJ mladší žačky, 15.30–16.15 KP juniorky (Adriana Slaníková), 16.30–17.00 KP seniorky, 17.15–20.00 VJ žačky (Klára Světlíková), 20.15–21.15 VJ juniorky (Adriana Slaníková), 21.30–22.00 VJ seniorky.

Neděle 24. října: 7.00–7.30 KP mladší žáci (Břetislav Španěl), 7.45–8.15 KP žáci, 8.30–10.30 VJ nejmladší žačky (Marika Koželuhová, Jana Momčilová), 10.45–11.15 VJ mladšížáci, 11.30–12.00 VJ žáci, 12.15–12.45 VJ nejmladší žáci Martin Verbík, 13.00–13.15 VJ nováčci chlapci, 13.30–15.00 VJ nováčci dívky (Barbora Lesová), 15.15–16.45 VJ mladší nováčci dívky, 17.00–17.15 VJ mladší nováčci chlapci (Lukáš Buksa), 17.15 – 18.15 Přípravka prvky (Daniela Buksová, Lillian Erwin, Natálie Hlůšková, Alžběta Malinová, Zuzana Malinová, Kateřina Ondrová, Petr Španěl, Tomáš Zubr).

Slovácký deník