Klára první na Olympiádě mládeže

29.1. - 3.2.2012 Ostrava - naši účastníci za Jiihomoravský kraj - Klára Světlíková, Břetislav Španěl

SVĚTLÍKOVÁ ZLATÁ NA OLYMPIÁDĚ

 

Krasobruslaři Klára Světlíková a Břetislav Španěl úspěšně reprezentovali Zlínský kraj na Hrách V.olympiády dětí a mládeže 29.1,-3.2. v Ostravě.

Pořadatelství pro rok 2012 získal Moravskoslezský kraj, který uspořádal soutěže jak v zimních olympijských sportech – alpském lyžování, biatlonu, běhu a skocích na lyžích, hokeji, krasobruslení a rychlobruslení, tak i ve volitelných disciplínách, kterými byly šachy a discodance.

 

Hry mládeže jsou organizovány pro žactvo 12-15 let a přibližují atmosféru skutečné olympiády. Na zahajovacím ceremoniálu byl za účasti slavných olympijských medailistů zapálen olympijský oheň, v průvodu  byly představeny výpravy sportovců jednotlivých krajů. Ve stejném oblečení si pak závodníci navzájem fandí při sbírání medailí a bodů na všech sportovištích v rámci celého týdne.

 

Ve sportovních odvětvích jsou nominováni ti nejlepší sportovci daného kraje. Spolu s 74-člennou výpravou reprezentovali  i krasobruslaři –mladší žák Břetislav Španěl a žačka Klára Světlíková.

Vlastní krasobruslařskou soutěž začínalo mladší žactvo – chlapci. Břeťa zajel svůj krátký program zodpovědně a zatím nejlépe z celé sezony.Ziskem 24.08 bodu obsadil průběžné 5.místo s malým odstupem na bronzový stupínek.Výbornou volnou jízdou, kde předvedl všechny naplánované skokové prvky, včetně dvou kombinací 2S+2Lo a 1A+2T, obtížných piruet a předepsaných spirál se posunul celkovým ziskem 65.80 bodu na konečné 4. místo.Třemi body tak přispěl do celkového součtu zlínské výpravy.

 

Na stejném ledě bojovala o body také žačka Klára Světlíková. Výborný základ k zisku medaile si vytvořila již čistým krátkým programem.Ziskem 34.60bodu držela průběžné 2.místo.Tentokrát docela bez nervozity nastupovala k volné jízdě. Nerozhodil ji ani nezdar u 3salchova při rozjížďce. Ve volné jízdě se na něj lépe soustředila  a „vystřihla „ho jak s učebnice. Dále pak přidala ještě dalších pět bezchybných skokových prvků včetně 2A+2T a dvou obtížných piruet.Srážku zaznamenala jen u 2A na konci volné jízda,kdy se jistila rukama na ledě.Rozhodčí ocenili jízdu v součtu s krátkým programem na 88.45bodu,což již nikdo se závodníků nepřekonal.Favorizovanou domácí  Janu Coufalovou za sebou nechala o celý bod a Elišku Pavlasovou (kraj Vysočina) o více než 7bodů.

 

Výprava Zlínského kraje  získala celkem 4 zlaté, 4 stříbrné a 6 bronzových medailí a se ziskem 102bodů se umístila na 6.mistě (ze 14 krajů).