MR seniorů

Krasobruslařka Světlíková: ve čtrnácti letech českou vicemistryní

Radek Štěrba 21. prosince 2011  10:07
Tři dny před mistrovstvím republiky dospělých se hradišťská krasobruslařka Klára Světlíková dozvěděla, že může startovat. A málem získala český titul. Přitom je jí teprve čtrnáct let a mezi seniorkami se objevila vůbec poprvé.
Eliška Březinová
Klára Světlíková na českém mistrovství nestačila pouze na elišku Březinovou (na fotografii). | foto: Adolf Horsinka, MF DNES

"Stačilo, aby mi líp vyšla jedna pirueta a mohla jsem vyhrát," povzdechla si Světlíková, věkem ještě žákyně. Po víkendu se však stále usmívá: "Se stříbrem jsem moc spokojená, to je jasné." Ta zpráva má jedno velké ALE.

O šampionát žen není v Česku velký zájem. "Seniorek je v republice deset, juniorek přes dvacet a minimálně čtrnáctiletých žaček do deseti. Výkonnostní kritéria splnilo pět holek a na mistrovství přijely tři," připomíná trenérka a předsedkyně hradišťského oddílu Svatava Mazurková.

Málem se mistrovství nezúčastnila ani Světlíková, v původním seznamu scházela. "Pořadatelé na Kláru zapomněli. Asi neuvažovali, že by kritéria mohla splnit na některém ze závodů i žačka," říká Mazurková.

Světlíková tak měla medaili jistou. Kromě ní se na ostravském ledě představila o rok starší vítězka Eliška Březinová, která získala o tři body víc. Třetí skončila Nastasia Lobačevská. V samotném závodu však všechny české krasobruslařky zastínila slovenská a polská konkurence. V úplném pořadí tak byla Březinová sedmá, Světlíková devátá a Lobačevská jedenáctá.

"Je to špatné. I když je krasobruslařek v Česku dost, úroveň se s muži nedá srovnávat," krčí rameny šéfka Uherského Hradiště.

Třeba kvalitu pozvedne její svěřenkyně. Vždyť před úspěšným mistrovstvím své jízdy tvořila na poslední chvíli.

"Když mi účast schválili, měla jsem na přípravu jen tři dny. Museli jsme prodlužovat o minutu mou jízdu, přepracovat piruety. Ty se mi moc nepovedly, dvakrát jsem lehce zaškobrtla, ale jsem spokojená," hodnotí Klára Světlíková své vystoupení, na kterém se podepsala i nervozita. "Určitě. Snímala mě spousta kamer, v hledišti bylo hodně lidí. Na to nejsem zvyklá," přiznává.

Klára Světlíková má přitom ideální příležitost, kde brát rady. Kromě olympijské šampionky Kim Ju-na z Koreje je jejím velkým vzorem Slovenka Monika Simančíková. Trenér vítězky ostravského šampionátu Moniky Simančíkové i celé slovenské reprezentace totiž se Světlíkovou spolupracuje.

"Klára samozřejmě ještě potřebuje psychicky vyzrát. O úspěchu v krasobruslení nerozhoduje, jak má kdo natrénováno, ale jestli dokáže svůj výkon potvrdit ve stresu," dodává trenérka Mazurková.

Zdroj: http://sport.idnes.cz/krasobruslarka-svetlikova-ve-ctrnacti-letech-ceskou-vicemistryni-1fg-/sporty.aspx?c=A111221_1704644_sporty_ten